
Séra, oleje, toniká, krémy... Obchody ponúkajú široké spektrum pleťovej kozmetiky. Ale ako ich používať a kombinovať v poradí, aby skutočne účinkovali a ich výsledkom nebola mastná pokožka či upchaté póry? Radí skúsená odborníčka z Interklinik.
Alfou a omegou starostlivosti o pleť by malo byť čistenie jemným čističom, ktorý zbaví pokožku nečistôt, odstráni make-up a tiež pripraví pleť na ďalšiu starostlivosť. Zvoľme si prípravok - napríklad mlieko, balzam či gél, určený na náš typ pleti, najlepšie bez parfumácie a surfaktantov, s optimálnym pH, ktorý je nekomedogénny. Toner je posledným krokom čistenia a zároveň prvým krokom ošetrenia pleti. Má dve základné funkcie - prvou je dočistenie pleti a odstránenie prebytočného oleja a nečistôt, druhou funkciou je prinavrátenie pokožke jej prirodzené hodnoty pH. Toner vďaka tomu zabezpečuje lepšie fungovanie následne nanášaných produktov. Nasledovať by mal očný krém, potom pleťové sérum na báze vody, pleťový krém a nakoniec pleťový olej. V rámci rannej rutiny je vhodné použiť aj ochranný krém s SPF. Večer tento krok vynecháme, aby ochranný faktor zbytočne nezaťažoval pleť.
Denná trojkroková rutina je základ
Keď sa niekto chce o svoju pleť dôkladne a správne starať, ešte neznamená, že musí minúť polovicu výplaty na desiatky drahých kozmetických produktov. Dôležité je osvojiť si správnu dennú rutinu, pri ktorej je kľúčové pravidelnosť a dôkladnosť. Základom pri starostlivosti o pleť by mala byť trojkroková rutina: čistenie – hydratácia – ochrana cez deň a obnova v noci. Čiže dôležité je zaobstarať si dobrý čistiaci prípravok, denný hydratačný krém, opaľovací krém na tvár s SPF 30-50+, očný krém a výživný nočný krém s antiaging účinkom. Všetko ostatné je len bonus.
Zloženie vyberajte podľa typu svojej pokožky
Vždy by sme si mali zvoliť produkty na základe problému, ktorý s nimi chceme riešiť. Ak máme relatívne zdravú pleť a potrebujeme dodať hydratáciu, zvoľme si séra a krémy s obsahom kyseliny hyalurónovej, glycerínu, ceramidov, niacínamidu, atď. V prípade že našim cieľom je zastaviť predčasné starnutie kože, výbornou voľbou sú prípravky s obsahom retinolu, antioxidantov (vitamín A, E), koenzýmu Q10, resveratrolu. Na zjemnenie pigmentových škvŕn sú určené výrobky s obsahom vitamínu C, AHA kyselín – kyseliny glykolovej, kyseliny kojovej, L-arbutínu, glabridínu. Ak máte mastnú pleť, profitovať budete z účinných látok, ako je zinok, AHA a BHA kyseliny (hlavne kyselina salicylová a mandľová), íl a rôzne druhy bahna, extrakt zo zeleného čaju, niacinamide. Citlivá pleť výborne znáša kozmetické výrobky s obsahom panthenolu, aloe vera, allantoinu a kyseliny hyalurónovej.
Starostlivosť o pleť ruka v ruke s estetickými procedúrami
Žiaľ ani najlepšia pleťová kozmetika nedokáže prenikať hlboko do kože. Vtedy prichádza na rad estetická medicína. V dnešnej dobe už máme k dispozícii veľké množstvo zákrokov a materiálov, takže dokážeme klientke navrhnúť ošetrenie „šité na mieru“. Na zlepšenie textúry pleti máme k dispozícii rôzne typy peelingov od AHA kyselín cez revitalizačné, až po hĺbkové TCA peelingy. Na zjednotenie tónu pleti môžeme využiť ošetrenie intenzívnym pulzným svetlom, ktorý má aj antiaging účinky. Na invazívnejší resurfacing pleti slúži laserové obnovenie povrchu pleti pomocou frakčného CO2 laseru. Ak chceme dodať pleti hydratáciu a obnoviť jej jas, výbornou voľbou je celotvárová aplikácia kyseliny hyalurónovej (tzv. Skinbooster) pomocou Vitalinjectoru, prípadne využitím vlastnej krvnej plazmy vrámci PRP (Vampire) terapie. Čo sa týka omladzujúcich ošetrení, základom stále zostáva ošetrenie pomocou botulotoxínu a kyseliny hyalurónovej. Botox dokáže utlmiť nadmernú mimiku tváre, čím zabezpečí zjemnenie až úplné vymiznutie neželaných mimických vrások, pomocou kyseliny hyalurónovej zase dokážeme prinavrátiť stratené objemy a kontúry tváre.
Poznáte typ svojej pleti?
To je základ dobrej starostlivosti o ňu. Typ pleti je daný geneticky a nemôžeme ho zmeniť. Pokožka môže byť zaradená do štyroch všeobecných základných typov – suchý, normálny, zmiešaný a mastný. Každá pleť, bez ohľadu na jej typ môže byť dehydratovaná. Tu sa však jedná o stav pleti s nedostatkom vody, nie o jej vrodený typ. Pri ošetrení suchej pleti treba dbať na výber výživných, hydratačných kozmetických prípravkov s hutnejšou konzistenciou, najlepšie bez syntetických prísad, parfémov a alkoholu, ktoré by pokožku zbytočne dráždili. Normálna pleť je najmenej náročná na ošetrenie. Čo sa týka ošetrovania mastnej pleti, treba sa zameriavať na prípravky a účinné látky, ktoré majú schopnosť zredukovať nadmernú tvorbu mazu, ale bez zbytočného podráždenia a dehydratácie pokožky.
Používanie sér je vhodné v každom veku, ale ak chcete zaistiť, aby vaša pleť zostala mladistvá tak dlho, ako sa len dá, mali by ste začať s ich používaním už okolo 25 rokov života. Na rozdiel od populárnych mýtov, pleť „nezlenivie“, ani si nevytvorí závislosť na aktívne zložky v nich obsiahnutých. Začnite s používaním sér s účinnými látkami, ako kyselina hyalurónová a antioxidanty, neskôr. Okolo tridsiatky by som odporúčala zaradiť do dennej rutiny aj vitamín C a retinol.