
Pán doktor, vedeli by ste nám v krátkosti povedať, akými spôsobmi sa dá nahradiť stratený zub?
Existuje viacero možností, ako sa dá chýbajúci zub nahradiť, a to buď zubným implantátom, mostíkom alebo vyberacou náhradou. V modernej stomatológii preferujeme najmä fixné (nevyberacie) náhrady. Voľbou číslo jedna je náhrada chýbajúceho zuba implantátom, pokiaľ to podmienky umožňujú. Nevyžaduje zásah do okolitých zubov.
Zubný mostík môže byť dobrou alternatívou, nahrádza jeden alebo viac chýbajúcich zubov. Je pevne fixovaný na dvoch alebo viacerých zuboch, ktoré sa nazývajú pilierové zuby. Pilierové zuby musia byť dostatočne pevné, aby uniesli žuvacie tlaky aj za nahradené zuby. Nevýhodou zubného mostíka je nutnosť obrúsiť pilierové zuby, čo v niektorých prípadoch znamená aj odbrúsenie časti zdravých zubných tkanív.
Vyberacie náhrady robíme najmä ako dočasné náhrady alebo u pacientov, ktorí sú bezzubí. S týmto riešením sa stretávame čoraz menej, nakoľko fixná náhrada poskytuje väčšine pacientov neporovnateľne vyšší komfort ako náhrada vyberacia.
Ešte existujú aj riešenia, ktoré kombinujú niektoré z uvedených možností, napríklad vyberacie náhrady kotvené na implantátoch. Zubné implantáty v takom prípade slúžia ako oporný a stabilizačný prvok, čím vieme dosiahnuť lepšiu stabilitu snímateľnej náhrady, najmä v sánke (dolnej čeľusti).
Ako sme si povedali v úvode my sa budeme venovať náhrade zubu implantátom, čo to vlastne ten implantát je? Načo slúži a na ako dlho nám vie zjednodušiť život?
Zubný implantát je umelá náhrada koreňa zuba, ktorá sa implantuje do kosti. Na zavedený implantát sa potom upevní umelá zubná korunka. Je to výborné estetické a funkčné riešenie. Samotný zákrok zavedenia zubného implantátu do kosti vo všeobecnosti vzbudzuje medzi pacientmi obavy, avšak ide o malý chirurgický zákrok v miestnom znecitlivení. Náročnosťou pre pacienta by som to prirovnal ku jednoduchej extrakcii (vytrhnutiu) jednokoreňového zuba. Pacient môže po zákroku fungovať bez výraznejších obmedzení. Zubný implantát s korunkou vie pacientovi plnohodnotne prinavrátiť estetiku aj funkciu. Môže fungovať aj celý život, avšak je potrebné udržiavať vysoký hygienický štandard a pravidelne absolvovať preventívne prehliadky.
Keď sa pacient rozhodne pre náhradu zubu vo forme implantátu, ako sa ďalej postupuje? Aký postup odporúčate?
Každému pacientovi, ktorý uvažuje o náhrade strateného zuba, odporúčam najskôr prísť na odbornú konzultáciu a vyšetrenie. Okrem vyšetrenia priamo v kresle potrebujeme vyhodnotiť aj aktuálne röntgenové snímky alebo CT. Po prvotnej analýze vieme pacientovi poskytnúť terapeutický a finančný plán.