
Proces starnutia sa týka každého z nás. Dúfajme, že jedného dňa vymyslíme stroj na zastavenie času. Dovtedy sa však musíme uspokojiť s druhou najlepšou možnosťou, ktoré plynutie času spomaľuje: estetické ošetrenia proti starnutiu. Napriek rastúcemu dopytu po mini-invazívnych zákrokoch, nie každá procedúra, ktorá sľubuje nápravu známok starnutia, je pre nás ideálna.
Ktorý zákrok si teda máme vyberať? V tomto článku sme sa zamerali na dva nechirurgické mini-invazívne zákroky, a to dermálne výplne a nite, a tieto sme navzájom porovnali.
Čo je to niťový lifting?
Niťový lifting je mini-invazívny zákrok počas ktorého sa zavádzajú do podkožného tkaniva nite, či už pomocou kanyly alebo s jemnou ihlou. Na obe strany tváre sa používa dokopy 10 a viac nití, čím sa snažíme napnúť a mierne podvihnúť ochabnutú pokožku celej tváre.
Čo sú to dermálne výplne?
Tvárové dermálne výplne sú navrhnuté tak, aby prinavrátili objem špecifickým problémovým oblastiam vašej tváre, a tým znížili výskyt vrások a jemných liniek. Vytvoria tak hladšiu a mladistvo vyzerajúcu pleť. Najčastejším výplňovým materiálom je kyselina hyalurónová.
Čo je to kyselina hyalurónová?
Kyselinu hyalurónová je látka, ktorú vaše telo prirodzene produkuje. S pribúdajúcim vekom ju však telo produkuje menej. Kyselina hyalurónová sa používa ako výplňový materiál hlavne v tvárovej časti. Celý zákrok je vcelku neinvazívny, kedy tenkou ihlou, alebo kanylou vpravíme látku priamo na želané miesto.
Ktoré ošetrenie je pre mňa vhodnejšie?
Ak hľadáte neinvazívny a jemný prístup, kyselina hyalurónová je ideálnym riešením. Dermálne výplne sú skvelé, ak máte jednu alebo niekoľko oblastí, ktoré vás znepokojujú. Najlepším príkladom je vyplnenie líčok, kedy okamžite zväčšíme objem strednej časti tváre, a tým aj mierne zlepšíme nosovo-ústne vrásky, a tým celkovo ochabnutý výraz tváre, a to bez rekonvalescencie. Niťový lifting je postup navrhnutý tak, aby zdvihol celú tvár v jednom sedení. Najlepšie kandidátky na toto ošetrenie sú ženy vo veku medzi 30.až 50.rokom života s mierne povädnutou pokožkou tváre.
Aké sú rozdiely v trvaní výkonu?
Ak máte naponáhlo a najmä chcete rýchle riešenie, odporúčam dermálne výplne. Výkon trvá približne od 5 minút do 15 minút, v závislosti od lokality. Naopak, niťový lifting trvá približne 20-45 minút, a to podľa počtu použitých nití.
Aká je rekonvalescencia?
Dermálne výplne sú menej invazívne v porovnaní s niťovým liftingom a nevyžadujú si čas na zotavenie. Pacientka by sa mala pár dní vyhýbať veľkej fyzickej aktivite a slnku. Niťový liftinig si vyžaduje dlhší čas na hojenie. Väčšina pacientov pociťuje istý diskomfort až bolesť tváre. Klientka by sa mala za každých okolností vyhnúť ťažkej fyzickej námahe, intenzívnejšiemu cvičeniu alebo tvárovej masáži minimálne dva týždne až jeden mesiac, a prvých pár nocí spať v miernom sede. Pacienti po zákroku majú zväčša opuch tváre a modriny. Preto je vhodnejšie, ak si výkon naplánujú, tak aby v prípade potreby mohli mať voľno z práce a fyzických aktivít, či presunov.
Ako dlho vydrží efekt zákroku?
Dermálne výplne sú navrhnuté tak, aby vydržali minimálne 6 až 9 mesiacov, a niektoré dokonca vydržia viac ako 2 roky. Efekt niťového liftingu trvá približne jeden rok. Všetko to závisí od konkrétneho stavu mäkkých tkanív tváre klientky a ďalších okolností v čase po ošetrení. Skrátiť efekt trvania zákroku môže aj napríklad veľké zníženie telesnej hmotnosti, kedy prirodzene telo stráca objem aj v tvárovej časti. Väčšina klientov uprednostňuje dermálnu výplň, pretože môže prísť na rýchle doplnenie a dodatočnú korekciu, ak by bola potrebná.
Ktorý zákrok bolí najviac?
Isto, naša tvár a pokožka tváre obsahuje množstvo nervových zakončení. Uvádza sa, že niťový lifting bolí o 70% viac, ako dermálne výplne. Klienti pociťujú bolesť aj napriek použitiu lokálneho anestetika, preto väčšinou pri zákroku lokálnu anestéziu ani nepoužívame. Injekčné striekačky s kyselinou hyalurónovou obsahujú už lokálne anestetikum, preto, ak zákrok zasahuje väčšie oblasti, je prakticky bezbolestný, od momentu, keď anestetikum zabralo.
Ktorá procedúra je rizikovejšia?
Použitie nití prináša zo sebou viac komplikácií v porovnaní s dermálnymi výplňami. Väčšina pacientov s niťami má viac modrín a opuchov, než pacienti s výplňami. Korekcia jednej strany po zákroku s niťami je náročná.
Na záver by som chcela dodať, že dermálne výplne sú medzi klientami najobľúbenejšie, pretože prinášajú efektívne okamžité výsledky bez času potrebného na zotavenie. Je to nákladovo efektívnejšie, pretože väčšina ľudí má špecifické oblasti tváre, ktoré by chceli vylepšiť. Ak hľadáte bezbolestné riešenie na zdvihnutie líc, zmenšenie nosovo-ústnej vrásky, či zlepšenie vzhľadu čeľuste a syslíkov, použitie dermálnej výplne je tou správnou cestou.