Oxidačný stres

130
Odber krvi na vyšetrenie Oxidačného stresu sleduje 9 dôležitých parametrov. Silným antioxidantom je koenzým Q10. Nachádza sa v každej bunke ľudského tela a má nenahraditeľnú úlohu pri tvorbe energie. Pripisujú sa mu aj protizápalové účinky a má priaznivý vplyv pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení (ateroskleróza, vysoký tlak krvi), inzulínovej rezistencie, metabolického syndrómu, cukrovky, obezity, migrény alebo únavového syndrómu

PRE KOHO JE VYŠETRENIE VHODNÉ?
Balíček vyšetrení je určený pre každého, komu záleží na vlastnom zdravom životnom štýle a identifikovaní možných rizikových faktorov zvyšujúcich oxidačný stres.

PREČO ABSOLVOVAŤ VYŠETRENIE?
Oxidačný stres je nerovnováha medzi tvorbou reaktívnych kyslíkových foriem a schopnosťou organizmu ich neutralizovať pomocou antioxidantov. Tieto reaktívne molekuly môžu poškodzovať bunkové štruktúry vrátane DNA, bielkovín a lipidov, čo môže prispieť k rôznym chorobám a procesu starnutia. Na zvyšovanie oxidačného stresu majú významný vplyv aj životný štýl a prostredie (nevhodné stravovacie návyky, fajčenie, nadmerný príjem alkoholu, nedostatok spánku, zvýšená fyzická aktivita, vytrvalostný šport, vystavovanie sa toxickým látkam).

POPIS VYŠETRENIA
Odber krvi na vyšetrenie Oxidačného stresu sleduje 9 dôležitých parametrov. Silným antioxidantom je koenzým Q10. Nachádza sa v každej bunke ľudského tela a má nenahraditeľnú úlohu pri tvorbe energie. Pripisujú sa mu aj protizápalové účinky a má priaznivý vplyv pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení (ateroskleróza, vysoký tlak krvi), inzulínovej rezistencie, metabolického syndrómu, cukrovky, obezity, migrény alebo únavového syndrómu. Ďalšími látkami, ktoré pomáhajú pri tvorbe antioxidačných enzýmov a chránia tak bunky pred ich poškodením, sú meď, selén a zinok. Nedostatok týchto látok sa často vyskytuje u ľudí so zlými stravovacími návykmi (málo pestrá a jednostranná strava), u vegetariánov a vegánov (ak nekompenzujú deficit týchto látok vhodnými náhradami), u silných fajčiarov a žien počas tehotenstva a dojčenia. Znižovať oxidačný stres neutralizáciou voľných radikálov pomáhajú aj vitamíny A, D a E. Vitamín A navyše zohráva dôležitú úlohu pre zrak, vitamín D pre zdravie kostí a vitamín E pre zdravie kože. Sledovanie hladiny homocysteínu môže pomôcť v hodnotení celkového stavu zdravia v súvislosti s rizikom kardiovaskulárnych ochorení (srdcové choroby, mozgové príhody), ktoré sú často spojené s oxidačným stresom. Zvýšené hladiny vysoko senzitívneho C-reaktívneho proteínu (hsCRP) v krvi ako reakcia na chronický zápal v tele môže byť tiež indikátorom narušenia rovnováhy oxidatívnych procesov v organizme.  Taktiež sa často používa ako indikátor zvýšeného rizika kardiovaskulárnych ochorení a aterosklerózy.


 

KDE NÁS NÁJDETE?

Einsteinova 785101 BratislavaBudova Relaxx centra 1. poschodie
+421268230911interklinik@interklinik.skPon – Štv: 7:00 – 17:30
Pia: 7:00 – 15:00
NAVIGOVAŤšípka