Odstávajúce ušnice bývajú odmala častým zdrojom posmechu okolia. Tento problém môže človeka sprevádzať od ranného detstva až po dospievanie. Takto spôsobený stres môže výrazne ovplyvniť psychický vývoj dieťaťa ako i dospievajúceho mladého človeka. Niektoré typy ľudí sa ťažko vedia zmieriť s takýmto handicapom a pristúpia k riešeniu prostredníctvom estetickej operácie.
Ako bude prebiehať príprava a samotná operácia?
Prvým a zásadným krokom pred rozhodnutím o vykonaní zákroku by mala byť osobná konzultácia pacienta s plastickým chirurgom, počas ktorej lekár zhodnotí súčasný stav ušníc a zároveň sa oboznámi s psychickým rozpoložením pacienta ako aj jeho motiváciou k vykonaniu tohto zákroku.
V prípade, že sa pacient po konzultácii pre zákrok rozhodne, lekár ho bude podrobne informovať o priebehu operácie a oboznámi ho s predoperačnými pokynmi.
Pred samotnou operáciou lekár posudzuje stav kože ušnice a jej okolia, stav chrupavky, výšku uhlovej odchýlky a prípadné deformácie ušníc. Samotný zákrok sa prevádza v lokálnej anestézii. Princíp operácie spočíva v uvoľnení zadnej plochy ucha, narušení svalov ušnice, následnom zoštíhlení chrupavky, vymodelovaní ušnice a jej následnom prišití na správne miesto.
Možné vedľajšie účinky:
Dočasná pulzácia, bolestivosť, opuch, začervenanie, necitlivosť.
Anestéza:
Veľmi malé deti sú obyčajne operované v celkovej anestéze.Inak je to zákrok vykonávaný v lokálnej anestéze. Obyčajne je to ambulantný zákrok.
Možné komplikácie:
Infekcia chrupavky, nadmerné jazvenie, hematómy, ktoré musia byť drénované, Asymetria, neprirodzene vyzerajúce uši, opätovné odstávanie, ktoré si vyžaduje opakovanie zákroku.
Rekonvalescencia:
Pacient nosí bandáž na hlave 2-3 týždne, ktorá ho inak neobmedzuje v bežnom živote, po jej sňatí sa ešte u malých detí doporučuje zabrániť na noc zalomeniu ušnice šatkou počas niekoľkých týždňov, návrat k namáhavej aktivite a kontaktným športom je možný za 1-2 mesiace.