CTG – kardiotokografické vyšetrenie
Výkony
CTG – kardiotokografické vyšetrenie
CTG – kardiotokografické vyšetrenie
Približne od 32. týždňa čaká mamičky vyšetrenie, pomocou ktorého lekári sledujú srdcovú činnosť bábätka. CTG alebo kardiotokografia, je to vyšetrenie, ktoré zaznamenáva ozvy srdca bábätka /tepovú frekvenciu/ a zároveň aj sťahovanie /kontrakcie/maternice.
Vyšetrenie sa spočiatku opakuje raz za 2 týždne, od 36. týždňa raz za sedem dní. Mamičky, ktoré bábätko prenášajú, ho musia absolvovať raz za dva dni. CTG vyšetrenie je aj pevnou súčasťou pôrodu.
Mamička pohodlne leží na chrbte, prípadne je v polosede, a zdravotná sestra jej na bruško pripevní dva pásy a elektródami, ktoré monitorujú činnosť srdca bábätka a sťahy.
Niekedy mamičky trpia tzv. syndrómom dolnej dutej žily, ktorý spôsobuje znížený návrat krvi do srdca. Vtedy môže byť ležanie na chrbte veľmi nepríjemné a je potrebné, aby žena uprednostnila polohu na boku.
Samotné vyšetrenie trvá od 20 do 30 minút a mamičky sa naň nemusia nijako pripravovať.
Keďže pásy s elektródami sa upevňujú na odhalené bruško, je vhodné obliecť si na vyšetrenie pohodlné a praktické oblečenie, napríklad top alebo svetrík, ktorý stačí jednoducho vyhrnúť.
Počas vyšetrenia sa mamičky musia vyhnúť zbytočnému pohybu, preto si zvoľte čo najpohodlnejšiu polohu. Potom už len stačí pokojne dýchať a ležať.
Niektoré mamičky si samotné vyšetrenie ochvaľujú, pretože majú možnosť naživo počuť tlkot srdiečka bábätka, pre iné môže byť dlhšie ležanie v nezmenenej polohe náročnejšie.
CTG vyšetrenie sa vykonáva aj v prípade, že budúca mamička čaká dvojičky. Dnešné
prístroje sú na zaznamenávanie dvoch oziev pripravené a vyšetrenie prebieha rovnako.
CTG je predovšetkým neinvazívne a nanajvýš bezpečné vyšetrenie, skúsený pôrodník z neho vie vyčítať napríklad aj to, či vám nehrozí pôrod pred termínom, a aký je celkový stav bábätka.
Okrem toho ukazuje, či má dieťa dostatok kyslíka. Výsledkom vyšetrenia býva kardiozáznam, ktorý ukazuje ozvy srdiečka a zároveň sťahy maternice.
Niekedy sa môže stať, že lekár predovšetkým počas monitorovania pôrodu zaznamená nižšie ozvy, ktoré môžu byť signálom nedostatku kyslíka u bábätka.
Hypoxia (stav, keď nemajú orgány dostatok kyslíka), je pre dieťa nebezpečný a môže viesť k trvalému poškodeniu jeho organizmu.
CTG záznam však môže vyhodnotiť nebezpečenstvo aj v prípade, keď je dieťa v poriadku, napríklad počas maternicových sťahoch, kedy je pokles srdcovej činnosti prirodzený.
Pre lekára to však znamená rozhodnutie urýchliť pôrod cisárskym rezom, aby sa predišlo nebezpečenstvu a nebolo ohrozené zdravie dieťatka.
Objednajte sa na konzultáciu
Osobné údaje z tohto formulára bude spracúvať prevádzkovateľ: INTERKLINIK SERVICES s.r.o., so sídlom Einsteinova 7, 851 01 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 43 829 082, a to na účel poskytnutia informácií o službách a produktoch kliník v sieti INTERKLINIK. Predmetné osobné údaje bude prevádzkovateľ spracúvať na základe oprávneného záujmu a na predmetný účel môžu byť podľa potreby poskytnuté aj niektorým klinikám v sieti INTERKLINIK. Viac informácií k spracúvaniu a k ochrane osobných údajov, ako aj informácie ohľadom Vašich práv, nájdete na tomto linku.