Pomôžeme vám vybrať najvhodnejšiu formu antikoncepcie.
Kalendárová metóda je založená na poznatku, že ovulácia (uvoľnenie zrelého vajíčka z vaječníka) nastáva približne 14+2 dni pred začiatkom ďalšieho menštruačného cyklu. Na základe niekoľkomesačnej histórie menštruačného cyklu je možné predpovedať, kedy dôjde k ďalšej ovulácii. Táto metóda je relatívne pracná a vyžaduje zodpovedný prístup. Je potrebné dlhodobo si písomne zaznamenávať 2 údaje. Prvým údajom je deň, kedy začne krvácanie (označuje sa ako DEŇ 1) a druhým je dĺžka menštruačného cyklu. Tieto údaje by ste si mala zaznamenávať minimálne po dobu 6 mesiacov. Samozrejme, nikdy si nemôžete byť istá, že sa Váš menštruačný cyklus nezmení. Preto je potrebné v zaznamenávaní údajov naďalej pokračovať.
Pre stanovenie plodných dní postupujte nasledovne: Zaznamenajte trvanie najkratšieho cyklu – napr. 27 dní. Odpočítajte 18. Výsledok je 27-18 = 9. To je deň, kedy pravdepodobne začnú Vaše plodné dni. Potom zaznamenajte trvanie najdlhšieho cyklu, napr. 32 dní. Odpočítajte 11. Výsledok je 32-11 = 21. To je posledný deň Vašej plodnej periódy. Takže v tomto príklade sú plodné dni ženy medzi 9. a 21. dňom cyklu. Bezpečný nechránený sex by mal byť teda v dňoch 0-8 a potom od 22. dňa až do začiatku menštruácie.
Ak sú Vaše cykly kratšie ako 27 dní, nespoliehajte sa na túto metódu!
Väčšine žien pri ovulácii mierne stúpne telesná teplota a ostane zvýšená až do konca menštruačného cyklu. Každodenné zaznamenávanie telesnej teploty pomáha určiť deň, kedy došlo k ovulácii. Táto metóda vyžaduje meranie bazálnych telesných teplôt. Bazálna telesná teplota je Vaša telesná teplota, keď ste v absolútnom kľude. Zmeny teploty sú veľmi malé, rádovo len desatiny stupňa Celzia. Preto musíte používať veľmi citlivý teplomer. Meranie teploty v konečníku je najspoľahlivejšie. Nech už zvolíte akékoľvek miesto merania, merajte teplotu každý deň na tom istom mieste. Teplotu si merajte každý deň ráno, ihneď po prebudení, skôr ako budete čokoľvek robiť, jesť, piť, fajčiť ap.
Zaznamenajte si teplotu do grafu. Zvýšenie Vašej telesnej teploty môže byť náhle, postupné alebo v skokoch. Priebeh sa môže líšiť aj medzi cyklami. Chviľku potrvá, kým sa naučíte svoje záznamy spoľahlivo čítať. Teplomery na meranie bazálnej teploty by mali stupnica s dvoma desatinnými čiarkami. Takýto teplomer si môžete zakúpiť v Interklinik. Musíte mať na pamäti, že Vaša teplota kolíše aj z mnohých iných dôvodov, ako ovulácia. Napríklad fyzická aktivita, zmeny nálady, nedostatok spánku, ochorenia, stres, fajčenie, pitie alkoholu atď.
Za bezpečnú periódu je možné považovať obdobie minimálne 3 dni po zvýšení teploty až do začiatku menštruácie, teda nového cyklu. Keď sa naučíte používať túto metódu, v podstate môžete vypustiť merania počas bezpečných dní.
Hormóny, ktoré regulujú menštruačný cyklus, regulujú tiež žľazy krčku maternice, ktoré produkujú hlienovitý sekrét. Tento hlien sa zbiera v krčku a pošve. Jeho kvalita a množstvo sa v priebehu menštruačného cyklu mení. Pri správnej inštruktáži sa mnohé ženy naučia rozpoznať odlišné vlastnosti hlienu pred, počas a po ovulácii. Tejto metóde sa hovorí tiež „ovulačná“ alebo „Billingova metóda“.
Pre stanovenie plodných dní je dôležité poznať nasledovné:
Cyklus začína menštruáciou. Počas krvácania nie je možné hlien posúdiť. Potom nasledujú tzv. suché dni, kedy sa v krčku a v pošve žiadny hlien nenachádza. Pred ovuláciou sa zvyšuje produkcia lepkavého hlienu a zvyšuje sa jeho množstvo pri poševnom vstupe. Zvyčajne je žltkastý alebo biely a je lepkavý. Najviac hlienu sa v pošve nachádza tesne pred ovuláciou – počas tzv. mokrých dní. V tomto čase je hlien číry a pripomína vaječné bielko. Ak je možné ho natiahnuť medzi prstami, ste práve na vrchole plodnej periódy. Približne 4 dni od začiatku mokrých dní sa hlien opäť stáva hustým a lepkavým, jeho množstvo výrazne klesá a obvykle nasleduje niekoľko suchých dní pred ďalším krvácaním. Ak je táto metóda pre Vás nová, je dobré nechať si poradiť niekým, kto už má s touto metódou skúsenosti a pomôže Vám lepšie sa oboznámiť s jej interpretáciou.
Nepoužívajte túto metódu, ak:
Symptotermálna metóda je spojením 3 vyššie uvedených metód. Ide teda o sledovanie symptómov (znakov) menštruačného cyklu (dĺžka cyklu, vlastnosti cervikálneho hlienu) spolu so sledovaním bazálnej telesnej teploty. Výhodou takejto kombinácie je zvýšenie presnosti určovania plodných a „bezpečných“ dní. Spoľahlivosť takejto kombinácie je potom veľmi vysoká, až 97%, čo je na úrovni spoľahlivosti prezervatívu. Aké sú výhody symptotermálnej metódy antikoncepcie?
Napriek tomu, že výskumy potvrdzujú, že u kojacich žien je pravdepodobnosť počatia výrazne nižšia, mnoho žien otehotnelo práve v období laktácie. Počas laktácie totiž hormonálne nastavenie ženského organizmu bráni zreniu a uvoľňovaniu nových vajíčok. Preto u kojacich žien istý čas úplne absentuje menštruácia. Táto metóda je len dočasnou formou antikoncepcie a rozhodne sa na ňu nedá príliš spoliehať. Za spoľahlivú sa dá považovať, ak sú splnenné nasledujúce 3 podmienky:
Kedže do materského mlieka prechádza väčšina farmaceutík, počas laktácie je potrebné starostlivo zvážiť, ktoré metódy antikoncepcie sú pre Vás vhodné. Za bezpečné sa všeobecne považujú bariérové metódy, vnútromaternicové telieska, injekcie a minitabletky.
Počas laktácie by ste rozhodne nemali užívať orálnu (podávanú do úst) antikoncepciu, ktorá obsahuje kombináciu oboch hormónov – estrogénu i progesterónu – pretože táto negatívne ovplyvňuje tvorbu materského mlieka!
Prerušovaná súlož alebo odborne povedané Coitus interruptus rozhodne nepatrí k najspoľahlivejším spôsobom antikoncepcie. Je to však stále lepšie ako nič. Je veľmi často používaná skôr z pohodlnosti, neovládateľnej vášne, či pre intenzívnejšie sexuálne zážitky v porovnaní s použitím mechanických prostriedkov (predovšetkým kondómov). Prerušovaná súlož je normálna súlož až do momentu ejakulácie (výronu semena), kedy muž musí včas vytiahnuť svoj pohlavný úd z pošvy partnerky.
Táto metóda vyžaduje veľkú mieru sebaovládania muža počas aktu a dostatočnú skúsenosť (rozpoznanie vlastných pocitov pred ejakuláciou). Niektoré ženy môže táto „hra s ohňom“ stimulovať k väčšej rozkoši vďaka vyššej dávke vzrušenia, naopak, iné ženy pociťujú nervozitu (aby sa „niečo“ nestalo) a nemusia preto dosiahnuť plné uspokojenie.
Metóda je riskantná, pretože ešte pred samotným ejakulátom, muži produkujú výlučky na zvlhčenie vagíny a tieto môžu obsahovať životaschopné spermie, predovšetkým, ak od poslednej ejakulácie neprešiel dostatočne dlhý čas. Spoľahlivosť tejto metódy je približne 75-95%.
Metódu prerušovanej súlože by rozhodne nemali aplikovať muži s predčasnou ejakuláciou a páry, ktoré sa milujú opakovane v priebehu krátkeho času (niekoľko hodín).
Kondóm alebo prezervatív je „návlek“ aplikovaný na pohlavný úd muža, ktorého úlohou je zachytiť vystreknutý ejakulát a zabrániť tak počatiu. Okrem mechanickej prekážky, ktorú kondóm predstavuje pre spermie, obsahuje väčšina kondómov aj spermicídne pôsobiace látky, ktoré usmrcujú spermie, alebo aspoň znižujú ich schopnosť oplodniť vajíčko. Historicky boli kondómy najčastejšie z latexu, neskôr z polyuretánu. Na jednom konci je kondóm otvorený. Týmto otvorom sa navlečie na mužský penis. Na opačnom konci má väčšina kondómov výstupok v tvare bradavky, ktorý slúži ako rezervoár ejakulátu.
Dnešné kondómy sú dostupné v celej palete farieb, povrchov, hrúbok, príchutí, tvarov a niektoré dokonca svetielkujú. Pri aplikácii kondómu je potrebné venovať pozornosť správnemu nasadeniu, aby sa kondóm ľahko odroloval. Kondómy, ktoré sú lubrikované (zvlhčené), sa aplikujú ľahšie. Pred natiahnutim kondómu na penis ho nenatierajte, olejmi, tukmi, masťami, krémami, maslom, či margarínom. Mohlo by dôjsť k jeho skĺznutiu počas súlože. Kondóm odrolujte až na pohlavnom úde, nie skôr. Rozhodne nepoužívajte už použité kondómy. Ihneď po ejakulácii by mal muž vytiahnuť svoj penis z pošvy partnerky a to tak, že kondóm pridržuje rukou pri koreni penisu, aby nedošlo k jeho náhodnému zvlečeniu. Keď sa kondómy používajú správne, ich spoľahlivosť je veľmi vysoká, až 98%.
Výhody kondómov:
Nevýhody kondómov:
Ženské kondómy sú podobné tým mužským, až na to, že svojim tvarom súprispôsobené ženskej vagíne. Sú tiež na jednom konci uzavreté, aby bránili prieniku spermií do vagíny a na druhom konci sú otvorené, aby umožnili vstup penisu do pošvy. Majú dva pružné krúžky. Menší sa zavádza do vagíny tak, aby ju kondóm vyplnil. Väčší ostáva zvonku pri vstupe do pošvy. Po ejakulácii sa vonkajší krúžok skrúti, aby zabránil vytečeniu ejakulátu a kondóm sa z vagíny opatrne vytiahne. U nás sa používajú zriedka.
Výhody ženských kondómov:
Nevýhody ženských kondómov:
Cervikálna čiapočka je malá gumená pomôcka v tvare náprstku alebo dutej klenby, ktorá je uspôsobená tak, aby prekryla krčok maternice. Udržia sa na mieste vďaka podtlaku, ktorého sila závisí od tesnosti priľnutia ku krčku maternice. V praxi sa príliš nepoužívajú.
Spermicídy sú chemické látky, ktoré zabíjajú spermie. Spermicídy sami o sebe nie sú až také účinné a neodporúča sa používať ich ako jedinú antikoncepciu. Ich hlavnou úlohou je zvyšovanie spoľahlivosti iných bariérových metód antikoncepcie. Používajú sa predovšetkým spolu s kondómami, diafragmami a cervikálnymi zátkami. Najčastejšie sa pužíva Nonoxyonol-9. Aplikujú sa v podobe chemických čapíkov, peny, vaginálnych tabliet, antikoncepčných krémov a gelov, penových tabliet alebo filmov (5 cm polopriehľadné štvorčeky rozpustné vo vode a napustené spermicídnou látkou).
Výhody spermicídov:
Nevýhody spermicídov:
„Tabletky“ alebo perorálne kontraceptíva obsahujú umelo produkované ženské hormóny, buď len progesterón (tzv. minitabletky) alebo kombináciu progesterónu a estrogénu. Tieto hormóny bránia uvoľňovaniu vajíčok z vaječníkov. Sú to rovnaké hormóny, ktoré sú prirodzene tvorené v ženskom tele. Ich spoľahlivosť je takmer 100%, ak sa užívajú správne. Aby ste mala úplnú istotu, počas prvých 7 dní užívania hormonálnej antikoncepcie by ste mala používať aj inú formu antikoncepcie.
Antikoncepčné tabletky Vás, samozrejme, nijako nechránia pred prenosom pohlavných ochorení. Tabletková hormonálna antikoncepcia zaznamenala za posledné roky veľký pokrok. Najnovšie prípravky sú vysoko účinné a bezpečné, ak sa užívajú správne.
Kombinované tabletky sa užívajú podľa schémy: 3 týždne aktívne tabletky obsahujúce hormóny, po ktorých nasleduje 1 týždeň prestávky v užívaní. Niektoré „tabletky“ obsahujú aj tzv. neaktívne tabletky, ktoré sa užívajú počas prestávky. Tieto neaktívne tabletky neobsahujú žiadne hormóny a slúžia len na to, aby ste nezabudli na užívanie svojej antikoncepcie.
Pri užívaní hormonálnych tabletiek sa občas môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, ktoré však pri modernej antikoncepcii majú zväčša prechodný charakter a v priebehu 3-4 cyklov pominú. Všeobecne sa odporúča zotrvať na jednom druhu hormonálnych tabletiek aspoň počas 3-4 cyklov, aby bolo možné odhadnúť, či si na ňu Váše telo privyklo.
Najčastejšími vedľajšími účinkami hormonálnej antikoncepcie býva pocit nevoľnosti, ktorému sa dá predísť užívaním HAK spolu s jedlom. Ďalej to môže byť krvácanie medzi menzesmi. Ak je takéto krvácanie silnejšie ako len „špinenie“ alebo pretrváva viac dní, mala by ste sa poradiť so svojim gynekológom. Taktiež sa Vaše prsia môžu zväčšiť alebo sa stanú citlivejšími. Ak by príznaky vedľajších účinkov pretrvávali aj po 3-4 mesiacoch, poraďte sa so svojim gynekológom, ktorý Vám pravdepodobne navrhne iný typ „tabletiek“.
Upozornenie:
Ak máte zdravotné problémy alebo sa dlhodobo na niečo liečite, informujte o tom svojho lekára skôr, ako Vám predpíše hormonálnu antikoncepciu. Zvlášť opatrná by ste mala byť, ak máte zrasty maternice, ochorenie srdca alebo obličiek, trpíte depresiami, poruchami štítnej žľazy, mávate migrény, ak ste epileptička ap. Ak ste niekedy mala problémy s tvorbou trombov (vyššou zrážanlivosťou krvi, či ochorením ciev), nádorové ochorenie prsníka alebo maternice, alebo ochorenie pečene, potom pre Vás hormonálna antikoncepcia nemusí byť vhodná.
Dôležité:
U väčšiny žien užívajúcich modernú hormonálnu antikoncepciu sa nevyskytli žadne alebo len mierne nežiaduce účinky. Rozhodne však kontaktujte svojho lekára, ak zaznamenáte silné bolesti brucha, hlavy alebo nôh, silnú bolesť na hrudi so skráteným dychom alebo vykašliavaním krvi, problémy s očami (rozmazané videnie, záblesky).
Hormonálna antikoncepcia: Hormonálne implantáty
Hormonálne implantáty sú drobné trubičky obsahujúce hormón progesterón, ktoré sa implantujú v lokálnej anestéze do podkožia ženy. Ich účinok je rovnaký ako pri hormonálnych tabletkách.
Vnútromaternicové telieska sa vkladajú do maternice a svojou prítomnosťou vyvolávajú zápalovú reakciu. V dôsledku zápalovej reakcie dochádza k uvoľňovaniu makrofágov – buniek, ktoré sú schopné likvidovať spermie skôr ako sa dostanú do vajíčkovodov, kde by mohli oplodniť uvoľnené vajíčko. Tieto zariadenia tiež dokážu zabrániť zahniezdeniu oplodneného vajíčka v stene maternice. Spoľahlivosť vnútromaternicových teliesok je približne 98-99%.
Okrem klasických teliesok v tvare písmena T, na ktorých je ovinutý medený drót alebo navlečené medené prstence, sa dnes stále viac používajú i vnútromaternicové hormonálne telieska, ktoré uvoľňujú ženské hormóny. Vnútromaternicové telieska sa dodávajú v sterilnom balení a ich životnosť je približne 3 roky. Ich veľkou výhodou je, že nemajú prakticky žiadne vedľajšie účinky, neovplyvňujú sexuálny zážitok, fungujú ihneď po naložení do maternice a plodnosť sa vráti do normálu ihneď po ich vyňatí z maternice.
Urgentné alebo pohotovostné metódy antikoncepcie slúžia na zabránenie otehotnenia ešte pred vynechaním menštruácie v nasledovných prípadoch:
Mužská sterilizácia alebo vazektómia je trvalá metóda antikoncepcie vyžadujúca malý chirurgický zákrok v lokálnej anestéze. Pri zákroku lekár nareže kožu semenníkov, vytiahne Vas deferens (kanálik, ktorým prechádzajú zrelé spermie z prísemenníkov do pohlavného údu), prereže ho a oba konce buď podviaže alebo zcelí elektródou. Kedže sa tento kanálik preruší, do ejakulátu sa počas mužského orgazmu nedostávajú žiadne spermie a preto je nemožné ženu pri súloži oplodniť. Nejaký čas však trvá, kým sa kanálik od zvyšku spermií úplne očistí, preto je potrebné istý čas po zákroku používať aj iné formy antikoncepcie. Prítomnosť spermií v ejakuláte sa testuje laboratórne 12-15 týždňov po zákroku a potom ešte raz o niekoľko mesiacov. Pre potvrdenie spoľahlivosti musia byť dve po sebe nasledujúce vyšetrenia negatívne (to znamená, že v ejakuláte sa nenájdu žiadne spermie).
Je veľmi dôležité vedieť, že táto metóda antikoncepcie je nezvratná, to znamená, že priechodnosť spermií z prísemenníkov do penisu sa nedá obnoviť a muž ostáva trvale neplodný.
Ženská sterilizácia je trvalá metóda antikoncepcie vyžadujúca malý chirurgický zákrok v lokálnej, spinálnej alebo celkovej anestéze. Je možné ju realizovať 3 spôsobmi:
Je veľmi dôležité vedieť, že táto metóda antikoncepcie je nezvratná. Mala by ste ju podstúpiť len v prípade, že ste definitívne rozhodnutá nemať v budúcnosti deti.