PORADŇA PRE NEPLODNÉ PÁRY
Výkony
Poradňa pre neplodné páry
Diagnostika neplodnosti partnerského páru je komplexný proces, ktorý má svoje pravidlá a prispieva k odhaleniu príčiny neplodnosti.
Po zistení príčiny je stanovená následná liečba, ktorá je u každej pacientky individuálna.
Jedným z najdôležitejších momentov vyšetrenia je samotný rozhovor. Lekár sa Vás opýta na výskyt ochorení v rodine, najmä geneticky podmienených, Vaše ochorenia či operácie, prejde si Vašu zdravotnú dokumentáciu, prípadne už vykonané vyšetrenia. Dôležité sú informácie o menštruačnom cykle a jeho priebehu, nepravidelnosti v krvácaní, frekvencii pohlavného styku, prítomnosti orgazmu.
Niektoré prípady sú diagnosticky jednoduchšie, iné vyžadujú komplexnejšie a podrobnejšie vyšetrenie. Vyhodnotením väčšieho množstva a spôsobov vyšetrení získame komplexnejší prehľad o možnej príčine neplodnosti. Na základe toho sme schopní navrhnúť najoptimálnejšiu liečbu.
Vždy odporúčame príčinu neplodnosti zisťovať u ženy i u muža. Podiel mužskej neplodnosti z roka na rok stúpa a dosahuje takmer 50 % . Preto je nutné pred samotnou diagnostikou neplodnosti u ženy mať k dispozícii spermiogram.
Vyšetrenie spermiogramu – základné a rozšírené (pri patologických hodnotách)
Pri patologických hodnotách spermiogramu sa doporučuje
- vyšetrenie hormónov
- genetické vyšetrenie
- urologické vyšetrenie
- Sperm Flow test – vyšetrenie integrity akrozómu spermií, doba životnosti spermií atď
- genetické vyšetrenie
- imunologické vyšetrenie
- Kolposkopické vyšetrenie – diagnostika stavu krčka, patológií ako napr. polyp, myoma nascens – ktoré by bránili vniku spermií
- Kultivácie na prítomnosť baktérií, Kandidózy, Gardnerely, Ureaplazmy, Mykoplazmy, Chlamýdií
- Palpačné gynekologické vyšetrenie
- Ultrazvukové vyšetrenie malej panve
Ultrazvukovým vyšetrením malej panve zisťujeme stav maternice – tvar, veľkosť, prítomnosť patologických svalových útvarov /myómov/, výšku a tvar endometria, prípadne jeho patológie, stav vaječníkov, rast folikulov, prítomnosť bežných cýst, či endometriotických, dermoidálnych alebo nachádzame polycystické ovária a pod.
Pre stanovenie ovulácie je dôležité opakované folikulometrické vyšetrenie.
Vyšetrenie hormónov z krvi v období 3. – 5. dňa menštruácie, v ovulačnej prípadne luteálnej fáze nám dáva informáciu o stave vaječníkov, ich schopnosti tvoriť dostatočný počet kvalitných vajíčok a možné odpovede na stimulačnú liečbu.
Vyšetrujú sa hladiny folikulostimulačného hormónu (FSH) , luteinizačného hormonu (LH) a Anti-Mülleriánského hormónu (AMH), ako základných ukazovateľov tzv. ovariálnej rezervy. Taktiež dôležité je stanovenie hladiny progesterńu (PRG), estradiolu (E), testosterónu (TST), prolaktínu (PRL) a hormónov štítnej žľazy /TSH,FT3, FT4/.
Vyšetrujú sa parametre reprodukčnej imunológie – Zona pellucida – autoprotilátky IgG, Ováriá – autoprotilátky IgG, Spermatozoa – autoprotilátky IgG
Veľmi potrebným je aj vyšetrenie Vitamínu D a Zinku
V prípade potreby odporúčame hysteroskopické, laparoskopické, genetické či imunologické vyšetrenie.
Spolupracujeme s centrami IVF.
Po zistení príčiny je stanovená následná liečba, ktorá je u každej pacientky individuálna.
Zverte sa do starostlivosti našim odborníkom.
Objednajte sa na konzultáciu
Osobné údaje z tohto formulára bude spracúvať prevádzkovateľ: INTERKLINIK SERVICES s.r.o., so sídlom Einsteinova 7, 851 01 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 43 829 082, a to na účel poskytnutia informácií o službách a produktoch kliník v sieti INTERKLINIK. Predmetné osobné údaje bude prevádzkovateľ spracúvať na základe oprávneného záujmu a na predmetný účel môžu byť podľa potreby poskytnuté aj niektorým klinikám v sieti INTERKLINIK. Viac informácií k spracúvaniu a k ochrane osobných údajov, ako aj informácie ohľadom Vašich práv, nájdete na tomto linku.