Čo s pleťou, keď skončí leto?

Keď sa končí leto a naše telo si oddýchne od vysokých teplôt, slaného mora a slnečných lúčov, je čas venovať pozornosť regenerácii pokožky. Slnko síce dodáva koži krásny opálený vzhľad, ale má aj negatívny dopad na pokožku ako napríklad zvýšenú dehydratáciu, tvorbu pigmentových škvŕn či predčasné starnutie. Vyspovedali sme dermatologičku MUDr. Simonu Pucher, aby sme zistili, ako sa správne postarať o pleť po letných mesiacoch.

Hydratácia je kľúčová

Po letných mesiacoch je dôležité napraviť dehydratovanú kožu. “Pleť je po slnku vysušená, preto odporúčam používať hydratačné krémy s kyselinou hyalurónovou alebo glycerínom, ktoré dokážu zadržať vodu v koži,” hovorí dermatologička a dodáva: “hydratovaná koža sa regeneruje rýchlejšie, vyzerá svieže a je menej náchylná na tvorbu vrások”. Taktiež existujú rôzne ošetrenia a procedúry, ktoré pomáhajú pleť hydratovať.  

Chemický peeling

“Po lete je ideálny čas na chemický peeling,” vysvetľuje lekárka. “Chemický peeling pomáha odstraňovať odumreté bunky, čím rozjasňuje a vyhladzuje pokožku. Pomáha tiež znižovať viditeľnosť pigmentových škvŕn a jemných vrások. Je to procedúra, pri ktorej sa na pokožku aplikuje špeciálna zmes chemických látok. Tieto látky pomáhajú exfoliácii, čiže odlupovaniu vonkajších vrstiev kože. Proces stimuluje nový rast buniek, čím sa zlepšuje textúra a farba pleti” dodáva MUDr. Pucher. Chemický peeling je ideálny pre tých, ktorí si všimli, že ich pleť vyzerá unavene, je matná alebo má nežiaduce pigmentové škvrny z dlhodobého vystavovania slnku. Táto procedúra je tiež účinná pri liečbe jemných vrások, rozšírených pórov a dokonca aj pri niektorých formách akné.  

Laserové ošetrenia

Ak máte problémy s pigmentovými škvrnami alebo jazvami po akné, ktoré vzniká v lete ešte viac, laserové ošetrenie môže byť riešením. S laserových ošetrení máme na výber napríklad Resurfacing kože alebo Mikroihličkovú rádiofrekvenciu. Obe tieto procedúry sú ideálne od jesenného obdobia až do nadchádzajúceho leta, keďže je ideálne sedenia opakovať aspoň dvakrát.  Pri prvom ošetrení dochádza o odparovaniu vrchných vrstiev kože, po fáze hojenia  nastane nabudenie kolagénových a elastínových vlákien.  Mikroihličková rádiofrekvencia prostredníctvom  malých ihličiek vyžaruje rádiofrekvenčnú energiu, ktorá sa premieňa v koži na tepelnú.  Po ošetrení je koža omladená, vypnutá, vrásky sú jemnejšie a taktiež napomáha redukcii akné a stiahnutiu pórov.

Proti pigmentovým škvrnám je výborným pomocníkov prístroj IPL čiže intenzívne pulzné svetlo. Ošetrenie sa ale odporúča aplikovať až po pár týždňoch od opaľovania sa.

Rádiofrekvencia

Táto technológia využíva rádiové vlny na stimuláciu produkcie kolagénu a elastínu v koži. “Rádiofrekvencia je vynikajúci spôsob, ako napnúť kožu a zlepšiť jej textúru bez potreby chirurgického zákroku,” tvrdí dermatologička. No moderná dermatológia ponúka ešte viac inovatívnych riešení. Najviac obľúbená je asi mikroihličková rádiofrekvencia, jedná sa o kombináciu mikroihličkovej terapie s rádiofrekvenciou. “Prostredníctvom tenkých ihličiek sa rádiofrekvenčná energia presne dodáva do hlbších vrstiev kože, čo maximalizuje účinnosť procedúry a stimuluje obnovu kože. Týmto spôsobom sa podporuje produkcia kolagénu a zlepšuje sa celková textúra pleti.” 

Ochrana pred slnkom je stále dôležitá

Hoci sme už mimo letných mesiacov, lekárka zdôrazňuje, že ochrana pred slnkom by mala byť súčasťou denného rituálu po celý rok. “UVA lúče prenikajú hlboko do kože a môžu spôsobiť predčasné starnutie. Aplikácia krému s SPF je nevyhnutná aj v období mimo leta.”

Rutinná starostlivosť

Nezabúdajte však aj na domácu starostlivosť a zaraďte medzi svoje rituály starostlivosť o pleť. Raz za čas by sme mali absolvovať čistenie pleti u kozmetickej terapeutky, či procedúru, ktorá vašu starostlivosť o pleť podporí. 

Na záver odborníčka dodáva: “Koža je našim najväčším orgánom a je dôležité sa o ňu správne starať. Investícia do kvalitnej starostlivosti o pleť sa vráti vo forme zdravšieho a sviežejšieho vzhľadu a dlhodobej ochrany pred škodlivými faktormi.”

Ak zvažujete odborné dermatologické ošetrenie, je dôležité konzultovať sa s odborníkom a vybrať metódu, ktorá je vhodná pre váš typ kože a špecifické potreby.

Tento článok bol písaný v spolupráci s dermatologičkou Interklinik MUDr. Simonou Pucher.

Objednajte sa na konzultáciu

    Napíšte komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.