Mesiac povedomia o rakovine prsníka, ktorý sa v krajinách na celom svete pripomína každý rok v októbri, pomáha zvyšovať pozornosť a podporu informovanosti, včasného odhalenia a liečby tohto ochorenia. Čo je to rakovina prsníka, ako predísť invazívnej liečbe a ako môžeme pomôcť všetci?
Rakovina prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien, pričom každých 10 minút je diagnostikovaná jednej žene. Je hlavnou príčinou úmrtia u žien mladších ako 50 rokov. Prieskumy poukazujú na fakt, že takmer 67% žien na Slovensku si pravidelne nekontroluje prsníky, či sa u nich nevyskytujú potenciálne príznaky rakoviny prsníka, pričom každá desiata žena si nikdy nekontrolovala prsníky, či sa u nej neobjavili nové alebo nezvyčajné zmeny. Prieskum sa pýtal žien, čo im bráni v pravidelnejšej kontrole prsníkov, a viac než polovica uviedla, že "zabúdajú ".
Mnohé prípady rakoviny prsníka ženy odhalia pri samovyšetrení alebo náhodou. Pri tejto téme však nemôžeme nič nechávať na náhodu a ženy musia zaradiť do rutinnej starostlivosti aj pravidelnú kontrolu prsníkov. Ako pri každom ochorení, čím skôr sa rakovina prsníka zistí, tým lepšie sú možnosti liečby.
Samovyšetrenie je jednoduchá a úplne bezpečná metóda na zistenie zmien v prsníkoch. Včasné odhalenie takmer vždy vedie k menej invazívnej liečbe a lepším výsledkom, pretože rakovina sa dá liečiť. Máte strach z výsledku alebo či si prsníky skontrolujete správne? Navštívte našu prsníkovú poradňu.
Ako si môžete vykonať samovyšetrenie prsníkov?
Nemusíte byť odborníčka, stačí, ak spoznáte svoje prsia a zistíte, aké sú. Samovyšetrenie prsníkov je dôležitou súčasťou uvedomelého správania sa a trvá menej ako 10 minút. Hlavným cieľom je, aby sa žena oboznámila s tým, čo je pre jej prsia "normálne", aby ste si potom všimla prípadné rozdiely.
6 krokov k samovyšetreniu prsníkov
Neexistuje správny alebo nesprávny spôsob kontroly prsníkov a tento návod vám má pomôcť začať a vytvoriť si pravidelný návyk kontrolovať si prsia každý mesiac. Pochopenie rozdielu medzi normálnymi hrčkami a hrčkami, ktoré by vám mali byť podozrivé, je kľúčom k odhaleniu včasných príznakov rakoviny prsníka.
Kedy by ste si mali vykonať samovyšetrenie?
Samovyšetrenie prsníkov by mali vykonávať všetky ženy od 18 rokov každý tretí mesiac, ženy nad 30 rokov každý mesiac. Ideálny čas je 3. až 4. deň po skončení menštruácie. Vtedy sú prsia bez hormonálnych vplyvov a ľahšie sa vyšetrujú. Ženy v menopauze by si mali prsníky prehmatať každý mesiac – najlepšie prvý deň v mesiaci.
Informovanosť a včasné odhalenie akýchkoľvek zmien sú základom účinnej liečby rakoviny, preto si určite nájdite čas na kontrolu prsníkov a neváhajte informovať odborníka o akýchkoľvek zmenách, ktoré sa vám nezdajú normálne; bez ohľadu na to, aké sú malé.
Koho sa týka rakovina prsníka?
Rakovina nie je nikdy o jedincovi, ale postihuje celé okolie, ktoré nás miluje - naše deti, partnerov, rodinu či priateľov. Rovnako pomôcť môžeme všetci. Ako?
- povzbudzujte ženy vo svojom okolí (najmä vo veku 40-49 r), aby chodili pravidelne na mamograf
- rozprávajte sa so ženami vo svojom okolí o prevencii
- zdieľajte edukatívny obsah o mesiaci povedomia o rakovine prsníka na svojich sociálnych sieťach
- podľa štatistík každoročne až 10% žien nie je diagnostikovaných včas. Môžete znížiť percento úmrtí na toto ochorenie - rozprávajte sa so svojou matkou, tetou, babičkou, sestrou, dcérou či priateľkou a pomôžte zvýšiť povedomie.