Dôležitosť gynekologickej prehliadky

pcos povedomie interklinik

Polycystický ovariálny syndróm (PCOS) je jedným z najčastejších hormonálnych ochorení u žien vo fertilnom veku (15-49 r). Napriek tomu mnohí o ňom stále nevedia, čo to je a ako sa prejavuje. V rámci mesiaca povedomia o PCOS chceme zdôrazniť nielen to, čo toto ochorenie predstavuje, ale aj akú dôležitú úlohu zohráva pravidelná gynekologická prehliadka v jeho diagnostike a liečbe.

Čo je PCOS?


Polycystický ovariálny syndróm je stav, pri ktorom vaječníky ženy obsahujú mnoho malých cýst, čo môže ovplyvniť schopnosť ženy ovulovať, vedie k nepravidelným menštruáciám, problémom s plodnosťou, nadmernému rastu chlpov, akné a ďalším príznakom. V mnohých prípadoch je PCOS sprevádzaný inzulínovou rezistenciou, čo môže zvyšovať riziko vzniku diabetu 2. typu.

Prečo je dôležitá gynekologickej prehliadka?

Mnoho žien s PCOS nemá viditeľné príznaky, alebo si ich nevšímajú. V dôsledku toho môže trvať roky, kým dostanú správnu diagnózu a majú potrebnú liečbu.

Pravidelná gynekologická prehliadka umožňuje skoré odhalenie nepravidelností, ktoré môžu byť spojené s PCOS. Gynekológ môže vykonať ultrazvuk vaječníkov, či krvné testy na kontrolu hormónov a poskytnúť ženám informácie a rady týkajúce sa tohto stavu.

Povedomie o PCOS: Prečo je to dôležité?

Aj keď PCOS je pomerne bežný, stále existuje mnoho mylných predstáv a nevedomostí o tomto ochorení. Šírenie povedomia pomáha ženám rozpoznať príznaky, vyhľadať lekársku pomoc, diagnostiku a potrebnú liečbu.

Stačí tak málo – pravidelné gynekologické preventívne prehliadky.

Pozvánka pre vás

Drahé dámy, naše zdravie je dar, ktorý často berieme ako samozrejmosť. V živote prechádzame rôznymi etapami – od mladosti, cez matky až po zrelé ženy, a každá fáza nám prináša nové radosti, výzvy a zodpovednosť. No jedna vec by mala zostať konštantná – naša starostlivosť o vlastné telo a dušu.

Mnohé z nás sa obávajú návštevy u gynekológa, či už kvôli neistote, strachu alebo jednoducho preto, že sme to odkladali na “neskoršie”. Ale dnes vás chceme povzbudiť, aby ste sa postavili svojim obavám čelom a venovali chvíľu sebe a svojmu zdraviu.

Preventívna prehliadka u gynekológa môže zistiť a predchádzať mnohým zdravotným problémom. Je to jednoduchý, rýchly a mierne nepohodlný krok, ktorý však môže mať obrovský vplyv na vašu budúcnosť. Nemusíte sa cítiť osamelo – my vás podporujeme a sme tu pre vás. A najdôležitejšie je, že vás týmto krokom môžete zachrániť pred komplikáciami, ktoré by mohli nastať neskôr.

Dámy, pozývame vás, aby ste si našli čas, objednali sa ku gynekológovi a urobili ten krok pre seba. S láskou k sebe a k svojmu telu, ktoré vás nieslo počas všetkých vašich životných príbehov. Pretože ste to vy, kto si zaslúži žiť život plný zdravia, lásky a radosti. Tešíme sa na vás. 🌸

Tento článok bol písaný v spolupráci s primárkou oddelenia gynekológie Interklinik MUDr. Dagmar Gavorníkovou.

Objednajte sa na konzultáciu

    Napíšte komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.