MEDZINÁRODNÝ DEŇ ŽIEN

8. marec – Medzinárodný deň žien (MDŽ) – je sviatok, ktorý vznikol na počesť žien bojujúcich za svoje práva. V tento deň v roku 1908 vyšlo do ulíc v meste New York 40 000 krajčírok, ktoré sa vzopreli zlým pracovným podmienkam a nízkym mzdám a ovplyvnili tým celý svet. Od tohto dňa sa stal 8. marec symbolom podpory rodovej rovnosti, čo znamená zabezpečenie rovnakých práv, príležitostí a zaobchádzania so ženami a mužmi. Žiaľ, ešte stále existuje mnoho oblastí a krajín, v ktorých ženy čelia diskriminácii a nerovnosti, a to na pracovisku, vo vzdelávaní aj v politike.

SPOLU DOKÁŽEME NEMOŽNÉ

Občas sú našou obrovskou nevýhodou hormóny, ktoré nami lomcujú a žiaľ ich nevieme ovládať, ale viete čo? Sú aj našou veľkou devízou, vďaka našej extrémnej empatii a emotívnosti vieme byť prísne ale zároveň milujúce partnerky, manželky či matky, sme skvelé líderky a čo je najdôležitejšie, dokážeme sa spojiť a vzoprieť celému svetu. Dokázali to tisícky žien po celom svete, ktoré si po smrti 22-ročnej Mahsy Aminiovej po tom, ako ju zatkla iránska “mravnostná polícia” za to, že si riadne nezahalila vlasy (o pár dní iránska polícia ohlásila zástavu srdca, ktorá bola len zásterkou a Mahsa umrela na následky po brutálnej bitke), vyvolala vlnu nepokojov a demonštrácie vedené ženami na znak solidarity. Ženy po celom svete pálili šatky a strihali si vlasy. Švédska politička Abir Al-Sahlaniová si ostrihala vlasy, keď vystupovala v Európskom parlamente počas rozpravy. Francúzske hviezdy filmového plátna a hudobného priemyslu vrátane herečiek Marion Cotillard a Juliette Binochesa natočili, ako si strihajú pramene vlasov. “Za slobodu,” povedala Binoche.

Medzinárodný deň žien (MDŽ) je príležitosťou upozorniť aj na tieto problémy a pracovať na ich riešení. To môže zahŕňať lobovanie za vlády, aby prijali zákony, ktoré chránia práva žien a zvyšujú ich zastúpenie v rozhodovacích funkciách, ako aj podporu ženských organizácií a iniciatív.

SVET ÚSPEŠNÝCH ŽIEN

Okrem obhajoby a aktivizmu je Medzinárodný deň žien (MDŽ) aj časom na oslavu úspechov žien na celom svete. Patria sem ženy, ktoré sa zaslúžili o prevratné úspechy v oblastiach, ako je veda, technológia, inžinierstvo a matematika, ale tiež aj ženy, ktoré významne prispeli k rozvoju kultúry alebo umenia. Spomenieme napríklad ženy ako Zuzana Čaputová, Kamala Harris a Jacinda Ardern, ktoré dokázali svoje vodcovské schopnosti vo svete politiky. Oprah Winfrey a Sheryl Sandberg preukázali svojho podnikateľského ducha. Ženy ako Marie C.Sklodowská či Dominika Fričová sa naopak preslávili vo svete vedy. A mnoho ďalších umelkýň, spisovateliek, herečiek,… skutočne každá z nás sa môže pýšiť nejakými úspechmi či talentom.

Tím našej kliniky tvorí z tej väčšej časti ženská populácia a vďaka týmto ambicióznym ženám a ich dielu patríme medzi špičku na Slovensku. Môžeme sa pýšiť skvelými recepčnými, ktoré tvoria prvý a dôležitý kontakt s klientom, úžasnými primárkami, lekárkami, zdravotnými sestrami, masérkami, kozmetičkami ale tiež administratívnu časť tvoria u nás dámy. My im za ich prácu nesmierne ďakujeme.

SPRAVODLIVÁ SPOLOČNOSŤ PRE VŠETKÝCH

Na záver možno konštatovať, že sme my ženy prešli kus cesty, pokiaľ ide o dosiahnutie rodovej rovnosti, ale ešte stále je pred nami dlhá cesta. Musíme naďalej uznávať a riešiť problémy, ktorým ženy čelia, a pracovať na vytvorení inkluzívnejšej a spravodlivejšej spoločnosti pre všetkých. Ukážte dnes ženám vo svojom okolí, prečo je sviatok žien dôležitý, povedzte im ako veľmi si vážite všetko, čo pre vás alebo pre svet robia. Spoločnou prácou môžeme vytvoriť budúcnosť, v ktorej si ženy budeme vážiť, rešpektovať a posilňovať ich potenciál. Určite sa vám odvďačia úsmevom či objatím, my to inak proste nevieme

MÔŽEME BYŤ PRINCEZNÉ?

A odkaz pre všetky ženy a dievčatá? Ako dieťa som bola večne otravná a raz keď som sa opýtala cestou v autobuse či môžem niekedy bývať aj ja na hrade a byť princezná, mama mi odvetila „Môžeš byť aj princezná, keď si zaumieniš, len sa musíš snažiť a pracovať na tom“. Mama sa chcela zbaviť otravného dieťaťa a ani netušila, čo tým u mňa spôsobila, nespočetne mnoho vecí som dosiahla len vďaka tomu, že ma posúval vnútroný hlas: “áno, môžem, dokážem, som predsa princezná”. Môžeme byť čokoľvek si zaumienime, som o tom viac ako presvedčená. Prajem vám všetkým veľa úspechov na vašej ceste a nikdy sa nevzdávajte, naše priania sa neplnia hneď, cesta za úspechom a našimi snami je dlhá, ale verte mi, že sa splnia v ten správny čas a stojí to za to.

MEDZINÁRODNÝ DEŇ ŽIEN, TIP

Ak chcete svoje žienky odmeniť a urobiť im radosť, máme pre vás nápady ako:

Thajská masáž v SPAKLINIK, ktorá pohladí telo aj dušu

Kozmetické neinvazívne ošetrenia pre krásnu pleť

Mikroihličková rádiofrekvencia pre zdravšiu pleť bez vrások

Zvodné a hydratované pery

Žiarivý úsmev

A ak neviete, čo by tú vašu úžasnú ženu potešilo, venujte jej darčekovú poukážku, ktorú môže uplatniť na akýkoľvek zákrok či ošetrenie v rámci všetkých oddelení Interklinik a SPAKLINIK.

S láskou, 
Ivana – jedna z vás

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.