Najčastejším problém vo veku nad 40 rokov je gravitácia. Hlboké vrásky na tvári, padajúce očné viečka či celkový pokles kože na lícach a na brade. Estetická dermatológia ponúka mnoho procedúr, ktorými vieme takýto problém vyriešiť, ale v tomto prípade je nutné po nejakej dobe zákroky podstupovať opakovane. Plastická chirurgia dokáže pomôcť s nedokonalosťami v oblasti tváre taktiež, avšak je nutnejší chirurgický zásah špecialistu.
Kedy je rozumnejšie uvažovať nad liftingom tváre, ako napríklad nad botoxom? Opýtali sme sa nášho plastického chirurga MUDr. Lukáša Šimka, PhD.
Botox aj kyselina hyalurónová sú výborné prostriedky na spomalenie starnutia, korekcie malých vrások. Pokiaľ však príde ku poklesu tkanív hlavne v oblasti sánky a krku sú bezmocné. V takom prípade nám vie pomôcť iba facelift v spojení s neckliftom. Ako prebieha taký zákrok?
Dá sa operovať v lokálnom znecitlivení, alebo v celkovej anestéze. Kvôli dĺžke operácie, ktorá môže trvať aj 5 hodín, odporúčam celkovú anestézu, aby ste mali väčší komfort.

Ako dlho vydrží lifting tváre a či je možné ho opakovať a koľkokrát?
Existuje viacero druhov faceliftu. Väčšina plastických chirurgov preparuje podkožné a tukové a väzivové tkanivo tváre posúva iba minimálne. Tento druh faceliftu môže spôsobiť natiahnutý výraz tváre, vyzerať umelo a zväčša má krátku trvácnosť. Ja preferujem takzvaný deep plane facelift, ktorý rieši podstatu starnutia - pokles tkanív tváre. Fixujeme ich na ich pôvodnú pozíciu a tým pádom dosiahneme veľmi prirodzený vzhľad. Trvácnosť je na úrovni 7-10 rokov.

Vyžaduje rekonvalescencia po  faceliftingu špeciálnu starostlivosť?
Štandardný priebeh po facelifte vyžaduje niekoľko dní kľudový režim, modriny a opuchy bývajú dobre tolerované. Nosí sa ohlávka, ktorá fixuje tkanivá.

V akej polohe je odporúčané spať? Veľa ľudí obľubuje spánok na bruchu a tým pádom na tvári.
Prvých 7 dní je vhodné spať na chrbte, keďže máme stehy na boku tváre. Ohlávka tvorí miernu ochranu, čiže ak sa náhodou počas spánku otočíte, nemalo by sa nič stať.

Sú jazvy po zahojení viditeľné?
U väčšiny pacientov sú jazvy neviditeľné už po 7 dňoch. Je dôležité ich chrániť pred slnkom, aby sa neopálili prvé mesiace. Na Slovensku koluje taký mýtus, že facelift je pre ženy po 55. Naopak ja sledujem najkrajšie premeny pacientiek okolo 45 rokov. Facelift vie výrazne vrátiť proces starnutia dozadu a ženy sa tomu tešia o to viac, keď sú ešte na vrchole svojej krásy.

Môžu zákrok podstúpiť rôzne váhové kategórie, aby sa nestalo v prípade straty hmotnosti nutnosť lifting opäť opakovať?Pri vyššej váhe je zväčša hlavným problémom hrubší krk a podbriadok, tvár býva plná. Je samozrejmé, že pri strate váhy dochádza ku poklesu tkanív na tvári. Je pravdepodobné, že sa efekt oslabí po masívnej strate váhy.

 

Bližšie informácie
INTERKLINIK Bratislava
Einsteinova 7, 85101 Bratislava, Relaxx centrum, 1. poschodie
interklinik@interklinik.sk, +421 2 68 23 0911, +421 905 480848

 

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.